Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar? Kollajen Takviyesi Kullanılmalı mı?

Kolajen, vücudumuzdaki toplam proteinin yaklaşık 3’te birini oluşturan hacmi ile en fazla miktarda bulunan proteindir. Kollajen, kemiklerin, derinin, kasların, tendon ve bağ dokularının ana yapı taşlarındandır. Kelime kökeni olarak Yunanca “yapıştırıcı” anlamına gelen kolla kökünden türetilmiştir. Kökeninden de anlayacağımız üzere kolajen dokuları bir arada tutar ve onarımına yardımcı olur. Kolajenin vücut bütünlüğünü koruduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Kolajen Eksikliği?

Vücuttaki kolajen seviyesinin düşük olması, derinin elastikliğini kaybetmesine, tendon ve bağ dokularının sertleşmesine, kas kütlesinin azalmasına ve eklemlerin zarar görmesine sebep olabilir.

Kolajen Tipleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar, vücut yapısını destekleyen 28 farklı kolajen türü olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte vücuttaki kolajenin çoğunluğunu 5 ana tip kolajen oluşturur. Kolajen takviyelerinde ise bu 5 tip kolajen bir arada bulunabildiği gibi yalnızca 1 tip kollajen içeren takviyeler de bulunabilir.

Tip-1 Kolajen: Vücudumuzun kolajen depolarının en fazlasını oluşturan kolajen tipidir. Yoğun bir şekilde sıkıştırılmış liflerden oluşur. Tendon, bağ dokuları, diş ve derinin yapısını destekler. Belli bir oranda kemik ve eklemlerde yer alıyor olsa da cilt ve dokuların sağlığı için sıklıkla takviyesi tavsiye edilir.

Tip-2 Kolajen: Elastik kıkırdaklarda ve lif yapısında bulunur. Tip-2 kolajenin genellikle eklem sağlığı için kullanılması önerilir.

Tip-3 Kolajen: Kas, damarlar ve organlarımızın yapısını destekler. Vücuttaki işlevi bakımından tip-1 ile benzetilebilir. Deri ve doku sağlığına faydalıdır.

Tip-4 Kolajen: Böbrek ve diğer organların filtrasyonunda görev alır. Cildin derin katmanlarının yapısını destekler. Özellike yara iyileşmesinde önemli olduğu düşünülür.

Tip-5 Kolajen: Kornea,vsaç ve cildin belli katmanlarının yapısında yer alır; takviye olarak alınması bunların sağlığının artırılmasına yardımcı olur.

5 farklı tip kolajenden bahsettiğimiz bu yazımızdan hareketle her kolajen tipinin birbirinden birbirinden farklı bir görevi var sanılabilir. Bununla birlikte her kolajen türü, diğer görevleri de belli oranda yerine getirir. Örneğin tip-1 kolajen diş, deri yapısı, cilt ve doku sağlığında görev almasının yanında, eklem sağlığına da iyi gelir yani brir nevi Tip-2 kolajen görevini görmüş olur. Tip-2 kıkırdak ve eklemlere iyi gelse de, düşük oranda cilt sağlığına da iyi gelir. Bu sebeple kolajen takviyelerinde önemli olan hangi tip kolajeni içerdiğinden ziyade ne oranda içerdiği ve kolajeni destekleyici diğer içerikleridir. Microbiome markalı Collagen & Hyaluronic acid; C Vitamini, Çinko, Bakır, Selenyum, Gotu Kola Ekstraktı ve Biotin ile desteklenmiş formülü ile cilt bakımı için ihtiyacınız olan bileşenleri içeriyor. Bu ürün ile aldığınız kolajen, vücudunuzda neye ihtiyaç varsa o tip kolajenin görevini görerek aynı zamanda cilt sağlığınızı desteklemek ve cildinizi sıkılaştırmak için tüm gerekeni yapar.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir