Karnitin Nedir? Ne İçin Kullanılır?

L-Karnitin nedir?

L-karnitin, karaciğerde ve böbreklerde lizin ve metiyonin amino asitlerinden türetilen bir amino asittir. Et ve diğer hayvansal gıdalar ile soya fasulyesi ve avokado gibi bazı bitkiler L-karnitin kaynaklarıdır.

L-Karnitinin Yararları Nelerdir?
  • Sporcu besinleri arasında anılan ve sporcu kullanımlarıyla özdeşleşmiş olan karnitinin bilinen ve öncelikli görevi yağ yakımını hızlandırmasıdır. Yağ asitlerinin mitokondriye taşınmasını sağlayarak, yağ asidi metabolizmasında önemli bir rol üstlenir.
  • Metabolizmada yağ yakımını artırıcı, kasları güçlendirici, sperm hareketliliğini artırıcı özellikleri vardır.
  • Enerji üretiminde merkezi bir rol oynadığı için, sporcuların dayanıklılığını ve performansını artırmaya destek olur.
  • Oksijen tüketimini artırdığı, egzersiz sonrası iyileşme sürecini hızlandırdığı, kas yaralanmalarını ve ağrılarını hafiflettiği gösterilmiştir.
  • Uygun diyet ve egzersiz ile birlikte kullanıldığında kilo vermede etkili olduğu bilinmektedir.
  • C vitamini ve B 12 takviyesinin karnitin emilimini artırdığı gözlemlenmiştir.
  • Kaslara kan akışını hızlandırarak;  egzersiz sırasında kaslara ihtiyaç duyduğu besin maddeleri ve hormonların ulşamasını sağlar.
L-Karnitin Nasıl Kullanılır?

Farklı formlarına göre değişmekle beraber genelde günde 500-4000 mg kullanılması tavsiye edilir. Bunun yanında karnitin eksikliği nedeniyle kullanılması gerekiyorsa, kullanım şekli ve miktarı için doktora danışılması tavsiye edilir.

Egzersizle birlikte yağ yakımı için kullanılacaksa, daha etkili sonuç için egzersizlerden 30-45 dk önce, sıvı ya da tablet şeklinde alınabilir. Sıvı formu daha hızlı kana karıştığı için, genellikle sıvı form tavsiye edilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir